A 2 kg object is raised 5 m. Its gain in potential energy is (g = 10 m/s²) A10 J B20 J C100 J D50 J Tap an answer to check. Show the answer Answer: C. 100 J PE = mgh = 2 × 10 × 5 = 100 J. Report a problem The answer is wrong Spelling or typing mistake The question is unclear Out of date Something else Send