A 10 m ladder leans on a wall making 60° with the ground. The height it reaches on the wall is
Tap an answer to check.
Show the answer
Answer: C. 5√3 m
Height = 10 × sin 60° = 10 × √3/2 = 5√3 m.
Tap an answer to check.
Answer: C. 5√3 m
Height = 10 × sin 60° = 10 × √3/2 = 5√3 m.