Skip to content
NEW Today's quiz is live — 10 questions, 5 minutes. Play now

A 10 m ladder leans on a wall making 60° with the ground. The height it reaches on the wall is

Show the answer

Answer: C. 5√3 m

Height = 10 × sin 60° = 10 × √3/2 = 5√3 m.

Report a problem